Jak rozciągać się przed bieganiem?

Bieganie staje się w Polsce coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Ze względu na dostępność tej dyscypliny sportu, w parkach oraz na leśnych ścieżkach spotkać można biegaczy w każdym wieku. Niezależnie od posiadanego doświadczenia, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej sprawie – aby uniknąć kontuzji trzeba rozciągać się przed każdym treningiem. Zapobiegnie to powstaniu jakiś urazów lub dyskomfortu w czasie biegu.

Rozciąganie dynamiczne czy statyczne?

Istnieją dwie szkoły mówiące o właściwym rozciąganiu mięśni przed treningiem. Mianowicie, chodzi o rozciąganie statyczne oraz dynamiczne. Które z nich ma lepszy wpływ na mięśnie sportowca i maksymalizuje osiągnięcia podczas treningu? Specjaliści skłaniają się zdecydowanie ku rozciąganiu dynamicznemu jako najlepszej formie przygotowania organizmu do intensywnego wysiłku. Czyli powinniśmy wykonywać ostrożne (delikatne) ale dynamiczne ruchy kostkami, kolanami, kilka przysiadów i wyprostów nogi. Warto również rozciągać ścięgna poprzez skłony ku zgiętej nodze i podciąganie palców.

W jaki sposób warto się rozciągać?

Przed każdym treningiem biegowym, niezależnie czy będzie to trening interwałowy czy też długie wybieganie, warto przeprowadzić przynajmniej kilkuminutowe rozciąganie mięśni. Najlepszym sposobem na rozciągnięcie mięśni w sposób dynamiczny są ćwiczenia takie jak skłony czy wymachy nogami. Doskonale sprawdza się również przyciąganie ugiętych nóg do tułowia pod różnymi kątami. Jak zadbać o nasze kości, chrząstki i mięśnie jeżeli planujemy biegać na bieżni? Warto zrobić rozgrzewkę taką samą jak przed zwykłym bieganiem. Zaś po bieganiu na bieżni warto zrobić Cool Down – czyli powolne zwalnianie w końcówce biegu. Unikniemy kontuzji. Jakie korzyści płyną ze stosowania regularnego rozciągania przed treningiem? Najważniejszym aspektem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji. Ponadto, organizm po rozciąganiu jest o wiele bardziej wydajny znacznie korzystniej reaguje na długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny.

Comments are closed, but you can leave a trackback: Trackback URL.